KDYŽ NEMŮŽETE PLAVAT, BĚHEJTE

Buďte ready, až se bazény zase otevřou. Pomoci vám v tom může i běh, speciálně cílený pro plavce. 

Požádali jsme kondičního trenéra Jana Micky a dalších z české špičky, Marcela Roztočila, aby prozradil tréninky běhu, které se hodí do plaveckého tréninku.

Zleva: Jan Micka, Marcel Roztočil, Sebastian Luňák

První varianta: Běh se změnou tempa
“Jeden ze způsobů, jak zdokonalit kondici, je ten, že se snažíme napodobit energetické metody v daném sportu. 
Cílem je tedy se zamyslet nad tím, jak dlouho a v jakém tempu se plavec pohybuje v tréninku či závodě. Podle toho pak nastavíme celkový čas běhu a změny rychlosti v daném úseku,” popisuje Marcel Roztočil.

“V našem případě hraje znatelnou změnu rychlosti obrátka, kdy musíme zvýšit intenzitu, zapojit sílu trupu a následně i explozivní sílu dolních či horních končetin do odrazu. V těchto úsecích tedy zrychlíme běh nebo můžeme vyběhnout menší kopec či kratší schody. Postupně můžeme tempo lehce přidávat a zvládnout lepší čas úseku, jako když se o to snažíme při závodě. Jedná se tedy o „delší“ variantu běhu, kterou lze i opakovat s dostatečnou pauzou – záleží na co trénujete.” 

Trénuji na:
1500 m (1 – 2x) /800 m (2 – 3x) /400 m (3 – 4x) /200 m (4 – 6x)

Na detailech záleží, treba ostré koleno i loket…

Druhá varianta: Výběhy do kopce či schodů
Cílem tohoto běhu je zvýšit explozivní sílu dolních končetin a posílení šikmých svalových řetězců trupu. Musíme si nejdříve určit povrch terénu nebo jeho sklon. Doporučuji travnatý povrch kopce. Jestliže nejste na tyto výběhy zvyklí, začínáte s mírným sklonem terénu, postupem času můžete přejít k vyššímu. 
K výběhu schodů můžete zvolit spíše odrazovou formu, díky rovnému povrchu schodu. 

Délka jednotlivých výběhů může být přibližně 15 až 25 metrů nebo 8 až 10 sekund. Určíme dle výkonnosti jedince. Vracíte se za chůze zpět a opakujete až celkem 8 – 10x. Jestliže neudržíte potřebnou rychlost u závěrečných výběhů, snížíte jejich počet. 

Schody do nebe? Nebo do pekla?

Nezapomeňte výklus a strečink
Důležité je předem se dostatečně rozehřát, tedy aktivovat potřebné svalové skupiny a v závěru se v lehkém tempu vyběhat a protáhnout. “Běžeckou jednotku bych zařadil maximálně jednou týdně v tréninkovém období,” uzavírá Marcel Roztočil.

https://www.arenashop.cz/clanek/106/kdyz-nemuzete-plavat-behejte/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *